Na blanitých křídlech

Na blanitých křídlech

Netopýři (Microchiroptera) – řád letouni

Netopýři jsou tvorové opředení tajemstvím díky svému skrytému způsobu života. Ještě dnes spojovaní s čarodějnictvím a mnoha bájemi. Ve skutečnosti velice roztomilá zvířátka připomínající létající křídlenou  myšku.

netop-02

Tito tvorové  jsou velmi dobře vybaveni pro noční způsob života, který vedou. Jsou účinnými likvidátory obtížného a škodlivého hmyzu. Pravdou je, že netopýří život skutečně skrývá mnohá tajemství. Jedno bylo odhaleno před lety na  základní škole v Jílovém u Děčína. Na půdu této školy se již po mnoho let slétá početná kolonie netopýrů velkých, čítající na osm stovek jedinců. Pečlivým sledováním odborníci zjistili, že se jedná pouze o samičky, přivádějící zde na svět novou generaci potomků. Mláďata přicházejí na svět holá a mají růžovou barvu. Matky se o ně pečlivě starají. V době nočních lovů a honbou za potravou ale ponechávají mládež osamělou. Několikrát v průběhu noci však přilétají, aby je nakrmily.

netop-03

Mláďata je velice obtížné spatřit, protože matky je při  náznaku nebezpečí pečlivě ukrývají. Netopýři se ve tmě s naprostou jistotou orientují pomocí echolokace. Dokážou se vyhnout i těm nejmenším překážkám a ulovit nejmenší hmyz. Mnozí lidé se mylně domnívají, že netopýři nedokážou létat za bílého dne. Opak je pravdou, jenom jako noční tvorové ve dne nevyvíjejí žádnou aktivitu. Velké netopýří kolonie vyprodukují značné množství trusu, který je velmi ceněným hnojivem, známým pod názvem „Guano“.

Zvyšující se stavy tohoto krásného a pro mnohé tajemného létajícího hmyzožravce dávají tušit zlepšující se čistotu životního prostředí.
Přejme si, aby se typicky třepotavý let netopýrů stal  i v budoucnu symbolem letních podvečerů.

Foto: Edeard Reisinger, Radek Tomášek, Rostislav Stach
Text: Dagmar Vodičková

Na blanitých křídlech
0 počet hodnocení, 0.00 průměrné hodnocení (0% skóre)