Divoký svět rostlin
Je to svět ve kterém mnoho zůstává skryto či utajeno lidskému zraku stejně tak, jako v říši hmyzu. Svět zahrnující statisíce druhů rostlin a rostlinek rozprostírající se bezmála od pólu k pólu. Ohromující říše obrů a trpaslíků tepající vlastním životem. Rostlinná společenstva jsou nejen samostatně existující organismy, ale vytvářejí podmínky pro život dalších statisíců jiných organismů mezi něž patří i člověk.
Jsou potravou pro jedny, lékem pro druhé pro další pak třeba jen potěchou duše i těla. Pro všechny společně pak plícemi a výrobnou tolik potřebného životodárného kyslíku. To je skutečnost, která by měla být vnímána s každým našim nádechem a výdechem. Za možnost žít na této planetě skutečně vděčíme rostlinkám.
Stejně jak rozmanité je společenstvo rostlin je rozmanité i jeho názvosloví. A ty naše rostlinky mají jména tak úžasná, že podněcují fantazii k jejich poznání. Posuďte sami jak to se jmény rostlin je, kolik fantazie skrývají. Jen malá ukázka. Tak např. Čubet benedikt (Cnicus benedictus L.), Oměj šalamounek (Aconitum nepellus L.), Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis L.), Krvavec toten (Sanguisorba officinalis L.),Úročník bolhoj (Anthyllis vulneraria L.) nebo Ostrožka stračka (Consolida segetum Lamb.). Poznáte jaká rostlinka se skrývá za tím či oním názvem a čím je zajímavá.
Vězte, že téměř každá z rostlin je léčivá. Pozor však na laické užívání. Mnohé přitažlivé a půvabné rostlinky jsou ve skutečnosti životu nebezpečné a dějiny je dokládají jako „travičské“. Jednou z nich je právě zmíněný oměj šalamounek. Lépe je pokochat se jeho krásou, ale nedotýkat se jej. Celá rostlina je smrtelně jedovatá po pozření jen několika gramů. S tím, že nebezpečných rostlin v naší přírodě můžeme najít poměrně hojnost vás budeme postupně seznamovat.
Foto a text: Marra