Kdouloň obecná – Cydonia oblonga

Kdouloň obecná – Cydonia oblonga

Kdouloň obecná, je dalším z neprávem  opomíjených stromů.  Ve světě známý a uznávaný ovocný strom se u nás netěší příliš široké oblibě. Nebylo tomu tak, ale vždy. Kdouli znali už naši předkové a bývala hojně užívanou zejména u německých hospodyněk, které uměly kdouli zpracovávat a využívat k mnoha účelům.

Tento ovocný strom je původem z oblasti Orientu, kde dávno před naším letopočtem zdomácněl na Kavkaze v Íránu a Malé Ázii, odkud se šířil dál do Řecka, na celý apeninský poloostrov a dále do světa. Slavný Karel Veliký, pak napomohl rozšíření dál za Alpy, díky svému proslavenému Kapituláři. Kdouloň a její plody tak poznala i známa Abatyše „bylinkářka“ Hildegarda. Plody kdouloní byly ve středověku uctívány jako zlatá jablka Hesperidek a jablka Venušina coby symboly plodnosti. Ve středověku bývala kdouloň velmi ceněna a jako léčivá rostlina pěstována v klášterních a šlechtických zahradách.

kdoule-01

U nás kdouli objevíme jen nahodile na zahrádkách „ skalních“ pěstitelů, kde bývá pěstována pro velmi voňavé plody. Je to však velká škoda, neboť opomíjená kdoule je nejen ovoce, ale i významná léčivka, tedy velmi užitečná.

I když teplomilná dřevina, roste a plodí dobře i v našich klimatických podmínkách. Kvetení probíhá později než u jiných ovocných stromů a to koncem května a v červnu. Díky tomu čistě bílé až narůžovělé květy o velikosti až 5 cm, nebývají poškozovány jarními mrazíky. Plod kdouloně se nazývá kdoule a je to mnohosemenná, hruškovitá, nebo jablkovitá plstnatá a silně aromatická malvice, která upoutává pozornost sytě žlutou barvou.  Velikost malvic se blíží velikosti jablek a závisí na konkrétním výpěstku a stanovišti na kterém roste. Malvice je velmi tuhá za syrova nekonzumovatelná. Je tomu tak proto, že je velmi trpká. Samotná dužnina je bohatá na slizy.

kdoule-06

Semena malvic jsou odedávna známa jako lék Semen cydoniae  a jejich medicínské použití rozšířili do Evropy zejména Arabové.

Kdoule obsahují velkou řadu látek. Patří sem zejména cukry, pektiny, silice, organické kyseliny, třísloviny aj. Významný je i obsah minerálních látek, z nichž nejvýznamnější jsou, fosfor, mangan, síra, draslík a měď. Obsahují také velké množství vitamínu C, který se však tepelným zpracováním značně znehodnocuje.

Kdoule jako ovoce

Kdoule dozrávají v říjnu. Po sklizni je můžeme uskladnit v chladnějším prostředí nebo ve sklepě. Můžeme je však ihned zpracovat a uložit v podobě kompotů, želé, zavařenin, marmelád, šťáv nebo jako výtečné pálenky. K takovému zpracování je nezbytné plody před zpracováním zbavit tuhé, kožovité slupky. Ta je těžce stravitelná. Z kdoulí lze udělat i křížaly a to tak, že je nakrájené na plátky jednoduše usušíme. Křížaly lze konzumovat přímo, anebo zpracovat běžnými kuchyňskými postupy, jako náplně do těsta atd.

kdoule-03

Kdoule jako léčivka

Plody kdouloně účinně pomáhají při trávicích potížích. Doporučují se při žaludečních potížích všeho druhu (nesprávná funkce, záněty a žaludeční vředy). Dále jako prostředek v případě průjmů a střevních potíží. Pomáhá při bolestech v krku. Žvýkáním a pojídáním křížal lze napomoci k odstranění zápachu z úst. Konzumace plodů kdoule pomáhá lidem trpícím revma. Uvařené kdoule se užívaly jako kaše, na obklady vředových míst a na zánětlivá ložiska. Pro stejné použití lze vyrobit i macarát či výluh ze semen. Ovšem pouze vodní a nikoliv lihový. Ten lze také používat k ošetření citlivé pokožky, třeba okolo očí, na popáleniny, omrzliny, nelepšící se jizvy, anebo ke zlepšení vysušené a popraskané kůže rukou a nohou. Kdoule má čisticí účinek a snižuje hladinu cholesterolu. Odvar ze semen je účinným prostředkem proti kašli a kataru horních cest dýchacích. Lze jej používat též jako kloktadlo pro ústní dutinu. Tolik užitku a zdarma, stačí kdouloň zasadit na zahrádku a lékárna sama roste. Pamětníci si jistě vybaví, že babičky vkládaly kdoule do prádla, aby příjemně vonělo po citrusech, což je vůně kdoulím vlastní. Kdouloň je velmi dekorativní strom a i když vzrůstem okolo 5 m nepatří k velikánům, svými plody a jejich vlastnostmi tomu je naopak. Zaslouží si proto mnohem větší pozornost než jak tomu je v dnešní době.

Text a foto: Radek Tomášek

Kdouloň obecná – Cydonia oblonga
9 počet hodnocení, 4.22 průměrné hodnocení (83% skóre)