Masožravé rostliny – Adély naší přírody

Masožravé rostliny – Adély naší přírody

Pokud máte rádi naše české komedie, tak jistě znáte komedii o nenažrané Adéle? Hlavní hrdinkou této komedie je neustále velmi hladová, obrovská masožravá rostlina Adéla. I v naší přírodě se můžeme s těmito masožravými nebo li hmyzožravými rostlinami setkat. Oproti filmové Adéle nám při setkání s nimi nic nehrozí. Jejich živou potravou je totiž většinou hmyz a malí vodní živočichové. Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny, nejčastěji rašeliniště a podmáčené louky. V Česku je většina masožravek vzácná a velmi chráněná. Důvodem ohrožení našich druhů masožravých rostlin je nejčastěji úbytek vhodných stanovišť pro jejich růst.

Na našem území se můžeme setkat s 13 původními druhy a jejich dvěma kříženci -  Rosnatka, Tučnice a Bublinatka v oblastech Šumava, Českolipsko, Jeseníky, Třeboňsko, Beskydy a další.

Rosnatka Drosera – rod dvouděložných hmyzožravých rostlin z čeledi rosnatkovitých (Droseraceae)Rosnatky rostou na bažinných místech, hlavně v rašelinách mezi mokrým mechem Dužnaté listy posázeny jsou na celém hořejším povrchu červenými, dlouhými hrubými chlupy, jež končí kulovitou žlázkou, jako rosa se třpytící. V této lepkavé žlázce je obsaženo hodně pepsinu. Jakmile usedne hmyz na list, podráždí se pletivo v čepeli listové a list i se žlázami počne se od kraje k prostředku svinovat, až obejme přilípnutý hmyz a hojné žíravé žlázky přitisknou se k tělu oběti. Působením pepsinu se hmyz vstřebává do pletiva.

Bublinatka jižní (Utricularia australis) je jedním z mnoha druhů plovoucích masožravých rostlin Je to jednoletá nebo vytrvalá hmyzožravá rostlina s tenkými, na hladině splývajícími nebo ponořenými lodyhami bez kořenů. Nejdříve vyrůstá lodyha jednoduchá, později se větví v růžicovitě rozložené, hustě olistěné větvičky. Roste téměř na celém našem území, od nížin až do podhůří. Roste hlavně ve vodách měkkých, kyselých až neutrálních, na plném slunci i v polostínu. Je velmi závislá na prostředí, zahubí ji jakýkoli zásah do vody.

rosnat-05

Tučnice česká (Pinguicula bohemica) patří do čeledi bublinatkovitých (Lentibulariaceae), rodu tučnice (Pinguicula). Roste na slunečných nebo polostinných stanovištích, kde je vysoká hladina spodní vody, její listové růžice snáší i dočasné zaplavení. Substrátem jsou slatiniště na vývěrech vod s vysokou koncentrací uhličitanu vápenatého. Její výskyt je vzácný, v přírodě se s ní můžeme setkat na Českolipsku, kde je českým endemitem, tedy rostlinou vyskytující se pouze v této oblasti. Tučnice obecná je také velmi vzácná masožravá rostlina, ale jen v několika málo lokalitách Českolipska, Polabí, Šumavy i vzácně jinde se s ní můžeme setkat.

Některé šlechtěné odrůdy masožravek je možné pěstovat i doma, ve skleníku nebo v okrasné zahradě. Často bývají chloubou botanických zahrad a výstav. Pěstitelé se sdružují ve sdružení pěstitelů masožravých rostlin, kde si vyměňují své zkušenosti i se snaží zachránit naše masožravky v přírodě.

Byla by velká škoda, kdyby z naší přírody zmizely tyto pozoruhodné vzácné rostliny, naučme se je proto poznávat a chránit.

Foto: Gerd Ritschel
Text: Iva Michálková

Masožravé rostliny – Adély naší přírody
0 počet hodnocení, 0.00 průměrné hodnocení (0% skóre)