Morový sloup v Telči

Morové sloupy: vztyčené prsty z dob, kdy mor táhl Evropou

Stojí, ano stojí v tiché a neúčastné velebnosti jako němí svědkové dob minulých. Jsou pamětníky dob, kdy se Evropou valily morové epidemie. Nemoci v té době tak strašné, že si vysloužila přízvysko „Černá smrt“. Dokladem jejího řádění jsou desetitisíce mrtvých po celé Evropě. Na památku a k pietě oněch dob se dochovalo množství různých památek.Mohou to být různá místa s dochovanými kosterními pozůstatky obětí v podobě „kostnic“ nebo některé další. U nás se dochovalo velké množství tzv. „morových sloupů“.

Bývaly stavěny jako poděkování za odvrácení, případě odeznění morové epidemie. Atributem morového sloupu je sv. Roch či některý jiný z přímluvců jako sv. Karel Bartolomejský, sv. František Xaverský, sv.Florián či sv. Barbora. Jindy se může jednat o tzv. sloup mariánský na jehož vrchní části zpravidla najdeme plastiku zvanou Immakulata. Jde o sochu Panny Marie neposkvrněné. Bývá provedena jako prostovlasá se zkříženýma rukama ne prsou.

 

Morový sloup v Teplicích

Morový sloup v Teplicích

Mnohé z našich morových sloupů jsou opravdovými skvosty. Budete li pozorní na svých cestách po naší vlasti poznáte, že se nacházejí na mnoha místech. Dokonce i na návsích vesnic a obcí v místech, kde by se tak nákladný a honosný stavební prvek ani nepředpokládal. Mají nejrůznější tvary a výzdobu. Jsou monumentálnější, ale i prostší ve své okázalosti. Mají však jedno společné jsou pamětníky „černé smrti“ a zbožným poděkováním za její ukončení, případně odvrácení.

K velkému moru došlo již v polovině čtrnáctého století. Tenkrát zahynula téměř polovina obyvatel v celé Evropě. Zapříčinil hospodářský rozvrat, a způsobil tak vleklé náboženské války. Největší morové epidemie však vypukly za třicetileté války. Nejvíce morových sloupů je u nás proto barokních. Na jejich výzdobě se podílely často ti největší a nejznámější umělci doby. Známý je morový sloup stojící v Teplicích na zámeckém náměstí. Jeho výzdobu obstaral sám veliký mistr Matyáš Braun.

 

Morový sloup v Chrudimi

Morový sloup v Chrudimi

Každý z morových sloupů stojí za pozornost, každý je památníkem konkrétní doby, a svědkem časů nelehkých. Je mementem v němž se odráží bázeň i víra v lepší budoucnost. Máme mnoho takovýchto objektů. Za zmínku jistě stojí ten v Chrudimi, Poličce,Teplicích, ale i ostatní stojí za mlčenlivé rozjímání, pokud stojíme v jejich  blízkosti.

Jeden z nejvýznamnějších stojí v Olomouci i když není zcela jasné zda jde přímo o morový sloup byl zařazen jako chráněná památka UNESCO. Jedná se o mariánský sloup Nejsvětější trojice. A proto vždy, když budete stát u morového sloupu vzpomeňte na dobu, která předcházela dnešku s pietou, a vzpomínkou na zmařené životy lidí, kteří možná tolik toužili žít pro budoucnost.

Text: Marra
Foto: Chrudim-J. Novák; Žlutice- V. Motyčka, Teplice- Marra; Litoměřice- Marra

Morové sloupy: vztyčené prsty z dob, kdy mor táhl Evropou
0 počet hodnocení, 0.00 průměrné hodnocení (0% skóre)