Panenský Týnec – mystické místo promlouvající duchem věků
První zmínky o existenci toho místa pocházejí z r. 1115. Pamatuje však dobu halštatskou, známé bylo již z doby, kdy tudy procházela významná kupecká cesta známá jako Královská cesta (Via regia). Místo je opředeno mnohými tajemstvími. Jedním takovým je domněnka, že se zde nachází hrob sv. Anežky České. (Pro připomenutí, Anežka byla dcerou krále Přemysla Otakara I. a patří mezi naše nejuctívanější světce.) Založila první klášter panen klarisek františkánského řádu v Praze, do něhož také sama vstoupila. Díky ní byl také vybudován klášter v Panenském Týnci.
Byl vystavěn jako poděkování za zázračné uzdravení. Zde se údaje liší. Jedna verze vypráví, že Anežka zázračně uzdravila manželku Habarta ze Žirotína Šonku,(rod známý spíše jako Žerotínové)dnes bychom řekli z neplodnosti. Druhá se opírá o domněnku, že šlo o nádorové onemocnění. Tak či tak, jako poděkování nechal Habart postavit a bohatě vybavit klášter. Další klášter klarisek je v Chebu. Jméno Panenský Týnec se shodně vykládá jako odvozenina staroslovanského Týn či keltského Taun. Což značí místo ohrazené kůly nebo li otýněné. A Panenský se samo nabízí od panenského řádu klarisek. V tomto příspěvku se nebudeme zabývat letopočty a daty z historie Panenského Týnce. To v některém dalším příspěvku.
Dnes bychom chtěli představit jiné stavební dílo připisované Žerotínům a tím je vrcholně gotický kostel. I on skrývá některá tajemství, která dnes již těžko rozluštíme. Snad nejzásadnějším se jeví, že nelze prokázat, kým a kdy byl vystavěn. A další podivností je, že nebyl nikdy až do dnešní doby dostavěn. Jedná se přitom o stavbu úctyhodných rozměrů. Má 21m délky 9m šířky a 20m výšky. Odborníci se shodují na tom, že se jedná o mimořádně cennou památku tohoto druhu, která po stránce umělecké, architektonické a také co do monumentálnosti nemá u nás obdobu.
Chrám je však dnes proslulý a hojně navštěvovaný i z jiného důvodu. Byl totiž vystavěn na velmi silné energetické zóně. Mnozí, kteří v Panenském Týnci toto místo navštívili, se shodují na jednom. Místo působí velmi pozitivně. Je proto doporučováno jako místo, kde lze načerpat životní energii. Pozitivní účinky má i na depresivní stavy, posiluje obrany schopnost a celkově příznivě ovlivňuje nervový systém člověka. Pro tuto schopnost evidentně pobyt v prostorách chrámu láká umělce všeho druhu.
V jeho prostorách se konalo několik svateb, stal se i kulisou k filmům. Rády jej navštěvují partnerské dvojice, mladí i starší. Zpívání a muzicírování zde není ničím překvapivým. Stojí za to přijít třeba jen posedět a nechat na sebe působit vše co tvoří zdejší genius loci.
Fotografie: Renata Kratochvílová
Text: Radek Tomášek