Věra Čáslavská, nejlepší sportovkyně naší historie, navštívila Děčín
Věra Čáslavská, tato v pravém slova smyslu celebrita, navštívila oddíl sportovní gymnastiky v Děčíně a to u příležitosti oslav svého životního jubilea a autogramiády své knihy. Dalším důvodem návštěvy bylo jubileum založení gymnastického oddílu v Děčíně, a také životní jubileum úspěšné trenérky sportovní gymnastiky a národního družstva žen, paní Zuzany Rejnartové, která vedla více jak dvanáct let reprezentační družstvo ČSSR a později ČR.
Trenérka Zuzana Rejnartová stála i u posledního úspěchu československého národního družstva gymnastek na OH v Soulu v roce 1988. Členkou tohoto družstva byla tehdy také děčínská odchovankyně Irena Hýlová z Těchlovic. Jako trenérka spolu se svým manželem Jaroslavem vychovala téměř čtyřicítku gymnastek, které oblékaly juniorský nebo seniorský reprezentační trikot. Je obdivuhodné, že tato bilance zdaleka nekončí. V závodě Děčínská kotva 2012 o pohár Věry Čáslavské, který se u těchto příležitostí konal 26. 5. 2012, se představily dvě nové velké gymnastické naděje současnosti, Tereza Dvořáková (12 let) a Kristýna Šindelářová (11 let).
Podle slov a hodnocení přítomné Věry Čáslavské se jedná o mimořádně talentované dívky, v nichž vidí skvělé pokračovatelky uznávané gymnastické školy, které si vždy sama vážila. Ve finále prostných ocenila zejména rozsah cvičení, čistotu provedení a choreografii doplněnou skvělou akrobacií. Věra Čáslavská přislíbila osobní podporu těmto dívkám. Rovněž je pozitivně nakloněna myšlence vzniku krajského gymnastického olympijského centra mládeže, které by neslo její jméno.
Mnohonásobná olympijská vítězka a vedle Emila Zátopka nejúspěšnější československá olympionička se narodila 3. 5. 1942 v Praze. Je držitelkou celkem 140 medailí z toho 11 olympijských a 22 zlatých z MS a ME. Od japonského císaře obdržela nejvyšší ocenění „Řád vycházejícího slunce“, od italského prezidenta Saragata pak cenu „Kryštofa Colomba“ jako nejlepší sportovkyně světa. Ocenili jí i tři českoslovenští prezidenti, Novotný, Svoboda a Havel.
Režisérka Olga Sommerová, která o ní natočila dokument „VĚRA 68″, řekla: „Vždycky mě fascinovalo Věřino vlastenectví, které je dnes bohužel omšelým pojmem“. Díky němu bojovala jako lvice, a dokázala porazit i favorizované sovětské gymnastky na mexické olympiádě v r. 1968. Tedy v roce okupace Československa vojsky varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou.
Tehdy i dnes Věru obdivuje celý svět. I když je zahrnována všemožnými poctami, přesto se nikdy nepasovala do role oslavované hrdinky. Všechno si ve svém životě musela nejen zasloužit, ale také vydřít. Nikdy neodvolala své názory a nikdy nevyužila svého postavení k výhodám. Taková byla a je naše Věra.
Foto: Edeard Reisinger
Video: wikipedie
Text: od dopisovatele