Vesmír – prostor v němž se skrývají mnohá tajemství, záhady a překvapení
Těchto těles, pamětníků doby před pěti miliardami let jsou miliony. Jsou zbytkovou hmotou, která zmrzla při procesu, kdy se z gigantického mračna plynů a prachových částic tvořilo slunce a ostatní planety. Vlivem jejich gravitace byly komety zahnány mimo sluneční planetární systém až na jeho samotný okraj. Kometa, složená ze sněhu, kamení a ledu se pohybuje mezihvězdným prostorem rychlostí přes 72 000 km za hodinu. Při své cestě se některá z komet občas dostane do gravitačního pole hvězdy, nacházející se v její dráze. To má za následek odražení komety směrem ke středu sluneční soustavy a její následný pohyb po nebývale protáhlé eliptické dráze okolo slunce.
Co se stane ve chvíli, kdy se kometa blíží ke žhnoucímu slunci? Její jádro, dosahující velikosti i tisíce kilometrů v průměru, se začne ohřívat, a vytvoří se ohon složený ze žhavých plynů a částic prachu. Ten je příčinou, že je existence komety odhalena. I když může vzniknout dojem, že přiblížení se komety ke slunci bude důvodem jejího okamžitého explozivního zániku, ve skutečnosti jí hmota jádra vydrží na desítky, stovky i tisíce návratů ke slunci. Záleží na tom, jak velká kometa je. Může ale zaniknout docela neslavným způsobem. Třeba nárazem do jiného kosmického tělesa nebo i planety. Podobný úkaz zachytily satelity v roce 1994. Tehdy kometa Schoemaker –Levy 9 explodovala v gravitačním poli Jupitera. Její zbytky po oběhu slunce dopadly na Jupiter a vyvolaly výbuch, který by uvolněnou energií předčil výbuch všech nukleárních zbraní světa. Zánik komety Schoemaker-Levy 9 byl nejpůsobivějším kosmickým úkazem jaký kdy mohlo lidstvo pozorovat, (zatím).
Večerní obloha
Dnešní doba příliš nedovoluje díky „světelnému smogu“ pozorovat byť pouhým okem večerní anebo noční nebeskou klenbu nad našimi hlavami. V minulosti tomu bylo zcela jinak a pohledy na noční oblohu byly často důvodem pro šíření různých zvěstí, fám, a třeba i šťastných zpráv, jak tomu bylo v případě zvěstování příchodu Mesiáše. I jeho příchod oznámila hvězda na nebi. Dnes se s jistotou ví, že se jednalo o kometu. Pokud to podmínky dovolí zvedněte hlavu k noční obloze, zahleďte se do kosmického prostoru a představte si jak vypadá vesmírná pouť „ledových tuláků“. V nekonečných prostorech, kterými putují, míjí děje, které ještě dlouho zůstanou lidstvu odepřeny poznat či vidět.
Text: Marra
Foto: J. Vnučko