Zvonek Český – Krkonošský endemit
Zvonek Český je jednou z mnoha jedinečných přírodních pozoruhodností, kterými se může naše země chlubit. Snad jen fakt, že se díky chování člověka a dalších negativních faktorů vytrácí z naší přírody lze pokládat za tristní. I když se jedná o květinu na první pohled skromnou a jakoby chudou, stojí za to jí vidět ve svém přírodním prostředí jímž jsou krkonošské louky. Zvonek Český – (CAMPANULA BOHEMICA Hruby) je endemickým druhem Krkonoš.
Podle názvu jej lze považovat za národní rostlinu a to i přes to, že je částečně rozšířena i na Polskou stranu. Jedná se o vytrvalou bylinku rostoucí na horských loukách, na vlhkých půdách a to ve výškovém rozmezí mezi 800 až 1500 metry nad mořem. Dorůstá až 40cm výšky. Má vysokou přímou až vystoupavou lodyhu, naspod hranatou, na hranách brvitou. Listy jsou přízemní okrouhle srdčité. V době květu již většinou chybějí. Květy tvaru zvonku rostou po 2-5 v hroznech. Také však i jednotlivě. Zvonkovitá až trubkovitá koruna o délce i 2,5 cm na bázi polokulovitá má barvu fialovou až modrou. Má dlouhé rozložité cípy. Kvete v období od července do září. Plodenstvím je tobolka plná semen.
Jedná se o ohrožený druh, který býval v minulosti v Krkonoších hojný. V současnosti rychle ubývá a je proto zařazen jako druh silně ohrožený. Požívá proto zákonné ochrany a to i v Polské části Krkonoš.
Text: Radek Tomášek
Foto: Kamila Antošová – Správa KRNAP